Evonik’ten Yeni Nesil Yüzey Aktif: Glikolipit Teknolojisi

Didem Ayşe ALABAZ
Teknik Ürün Uzmanı
Ravago Chemicals Kemiropa

RHEANCE® One

Serinin ilk glikolipit ürünü RHEANCE® One, güçlü temizleme özelliğine sahip ve cilt ile mükemmel uyumluluğu olan yeni nesil bir yüzey aktiftir. %100 doğal yenilenebilir içeriğe sahip çevreye zarar vermeyen şeker bazlı bir hammaddedir. Mikroorganizmalar tarafından sentezlenerek fermantasyon teknolojisi ile üretilmiştir.

RHEANCE® One %100 biyolojik olarak parçalanabilir olduğundan, doğal su ve deniz ekosistemlerinde atıkların azaltılmasına da katkıda bulunur. RHEANCE ® One cilt ve mukoza zarları için çok yumuşak ve tahriş etmeyen bir yapıya sahiptir. Miselar su, köpük, jel ve ıslak mendil yapısındaki yüz temizleme ürünleri, diş macunu, ağız bakım suyu, bebek temizleme ürünleri, saç ve vücut şampuanları gibi çok geniş bir kullanım alanına sahiptir. Uygulamaya göre, %1-8 oranında kullanımı önerilmektedir. Düşük viskozitesi ile kullanımı oldukça kolaydır. En uygun kullanım aralığı pH 5,0 – 8,0’dir.

Kırmızı kan hücresi (RBC) testi ve Zein testi gibi in vitro-mildness değerlendirme sonuçları, RHEANCE® One‘ın tahriş etmeyen yapısını doğrulamaktadır.

Şekil 1, RHEANCE® One‘ın standart PEG içermeyen diğer yüzey aktif maddeler ve Sodyum Lauret Sülfat (SLES) ile RBC testi karşılaştırma sonucunu göstermektedir.

 Şekil 1. Kırmızı kan hücresi testi sonuçları

RHEANCE® One‘ın Sodyum Lauret Sülfat ve Kokoamidopropil betain (CAPB) gibi standart yüzey aktif maddelerin aksine, herhangi bir protein denatürasyonuna neden olmadığı Zein testi ile de kanıtlanmıştır. RHEANCE ® One, yüksek köpürme gücünü, yoğun ve kremsi bir köpük yapısıyla birleştirmektedir. RHEANCE® One‘ın köpük kinetiği SITA ekipmanı ile test edilerek, Sodyum Lauret Sülfat ile benzer performans gösterdiği Şekil 2’ de görülmektedir.

Şekil 2. Köpük kinetiği- SITA yöntemi
c = %0.5, T = 30°C, su ~ 10°dH, 1500 rpm, pH = 6

Ayrıca, RHEANCE® One oldukça yoğun, kremsi ve stabil bir köpük sağlamaktadır. Krüss köpük test cihazı ile yapılan testler, Sodyum Lauret Sülfat ve Kokoamidopropil betain (CAPB)’e kıyasla başlangıçta mm2 başına daha fazla kabarcık ve μm2 de daha az ortalama kabarcık boyutu göstermektedir, bkz. Tablo 1.

Tablo 1. Kabarcık sayısı ve boyutu sonuçları

RHEANCE® One’ın uzun süre kalıcı makyajı çıkarma özelliği standart çözücüler ile kıyaslandığında mükemmel bir temizleme sağladığı Şekil 3’te görülmektedir.

Şekil 3. Uzun süre kalıcı makyajı etkili bir şekilde çıkarma performansı

RHEANCE® One, uçucu yağların likit formülasyonlara dahil edilmesini kolaylaştırır. Şekil 4, çözünürlük etkinliğini standart PEG çözücüler ve PEG içermeyen ölçüt ile karşılaştırır.

 Şekil 4. Esansiyel yağların çözünürlüğü
%1.0 esansiyel yağ + %x çözücü + yeterli miktarda su ekle a.d. %100; pH=6.0
x= şeffaf solüsyon elde etmek için gerekli olan çözücü miktarı (12 saat sonra bağıl sıcaklıkta)

Neden RHEANCE® One‘ı seçmelisiniz?

  • %100 doğal yenilenebilir içeriğe sahiptir.
  • Cilt ile mükemmel uyumluluğu olan yeni nesil bir yüzey aktiftir.
  • Mikroorganizmalar tarafından sentezlenerek fermantasyon teknolojisi ile üretilmiştir.
  • Çok yumuşak ve tahriş etmeyen bir yapıya sahiptir.
  • Kanıtlanmış testler ile yüksek temizleme, çözme ve köpürme özelliklerine sahiptir.
  • Çok geniş bir kullanım alanına sahiptir.
  • Düşük kullanım oranına sahiptir, %1-8.

Kısaltmalar

D/S CG : Disodium/sodium Cocoyl Glutamate

CG           : Coco Glucoside


Kaynak:

  • http://www.turkchem.net/evonikten-yeni-nesil-yuzey-aktif-glikolipit-teknolojisi.html