Çamaşır Suyu ile Tuz Ruhunu Karıştırdığınızda Hangi Gaz Çıkar?

Çamaşır Suyu ile Tuz Ruhunu Karıştırdığınızda Hangi Gaz Çıkar?Çamaşır suyunu iyi temizler umuduyla tuz ruhuyla mı karıştırdınız? Çamaşır Suyu ile Tuz Ruhunu Karıştırdığınızda Hangi Gaz Çıkar? Evet şu an klor gazı çıktı ve zehirleniyorsunuz, çünkü bunu asla yapmamanız gerekiyor. Çamaşır suyu aslında sodyum hipoklorit çözeltisidir. Tuz ruhu dediğimiz ise hidroklorik asit adı verilen en güçlü asitlerden biridir.

Çamaşır suyunda sodyum hipoklorit bulunur yada kimyasal formülü ile “NaOCl”. Ancak çamaşır suyundaki sodyum hipoklorit sulu ortamda hipokloröz asit olarak bulunur.

Denge reaksiyonu ise şu şekildedir;

Hipokloröz asit (HOCl) güçlü bir yükseltgendir. Çamaşır suyunun iyi bir beyazlatıcı ve dezenfektan olmasının sebebi de budur. Eğer siz çamaşır suyunu yani bu durumda hipokloröz asiti başka bir asit ile karıştırırdığınızda zehirli klor gazı ortaya çıkar. Örneğin; halk arasında tuz ruhu olarak bilinen HCl ile çamaşır suyunu karıştırdığınız zaman oluşan reaksiyon şu şekildedir;

Başta astım gibi solunum sorunlarına sebep olur. Eğer uzun süre bu gaza maruz kalınırsa sonucu ölüm olabilir.Aslında asıl komik olan çamaşır suyu aslında temizleyici değildir. Kiri, pisliği, pası silmez. Yükseltgen olduğundan beyazlatarak, göze görünmez hale getirir. Çok reaktif bir madde olduğundan, maddeleri moleküler seviyede değiştirir.

Klor Gazı 1. Dünya Savaşı’nda Kullanıldı

Klor, ilk defa I. Dünya Savaşı’nda Almanya tarafından kimyasal silah olarak kullanılmıştır. Berlin’de açılan bir kimya enstitüsünde üretilmiştir. Klor gazı suyla temas ettiğinde hidroklorik asit ve hipoklorik asit oluşturan bir tepkime gerçekleşir. Bu nedenle göz ve akciğerler gibi vücudun nemli bölgelerini tahriş eder, solunum güçlüğüne, boğazda daralmaya ve akciğer ödemine sebep olur. Litre başına 2,5 miligram klor içeren hava birkaç dakika solunursa ölüme neden olabilir.

Çamaşır Suyunu Asla Asitli Bileşenlerle Karıştırmayın!

Araştırmalara göre, evini günde en az bir kez çamaşır suyuyla temizleyen kişilerde astım krizi riski %5 artmaktadır. Ayrıca günde iki kez temizleyen kişilerde astım atakları %28 artmaktadır.

Böyle bir duruma maruz kalırsanız, ortamı havalandırın ve oradan uzaklaşın. Eğer zehirlenme belirtileri gösterirseniz, hemen doktora gidin.


Kaynak: